BOYNUZ KÖRELTİLMESİ

  1. Başlangıç
  2. chevron_right
  3. BAKIM ve BESLEME
  4. chevron_right
  5. BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK
  6. chevron_right
  7. BOYNUZ KÖRELTİLMESİ

Boynuz Köreltilmesi

Boynuzlu hayvanlar genellikle birbirlerini yaralarlar, rahatsız ederler ve bazen bunlar ölümle bile sonuçlana bilir.Boynuzlardan doğan bereler et ve süt verimini düşürür ve tüm bu etkenlerden dolayı boynuzsuz hayvanlar populer olmuştur, yetiştiricilerin bir çoğu sürülerinde boynuz köreltmeyi uygular haldedir. Bir yandan da saf ırklar yetiştiren damızlık sahipleri boynuzların köreltilmesinin hayvanların görüntülerinde birşeyleri eksilttiğini düşündükleri için bunu uygulamıyorlar. Boynuz köreltilmesinin en kolay yolu hayvan 4-10 günlükken Caustic Potash veya benzer maddelerin uygulanmasıdır. En erken uygulanan en kolay olacaktır.

Gelişmeyi başlayan boynuzlarda 3 aya kadar Caustic Potash’la tedavi edilebilirler ancak bu azami dikkat gerektirir. Gelişen boynuzları köreltmek için daha fazla Caustic kullanmamız gerekir ve buda daha fazla problemlere yol açabilir. Caustic potash’ı veterinerlik ilaçları satan eczanelerde bulabiliriz. Bir kalem şeklinde olan bu materyali kullanmakta oldukça kolaydır. İlk önce eldivenlerimizi giymeliyiz yada bir ucu açıkta kalacak şekilde bir kağıt veya plastikle sararız. Daha sonra boynuz gözlerinin olduğu bölge etrafındaki saçları bir makas veya benzeri aletle kesip boynuz etrafını iyice temizleriz ve Caustic’i kalemin ucuyla boynuzun üzerine uygularız.

Burada en önemli konu ilacın kesinlikle deriyle temas etmemesidir. Eğer temas ederse deride yanma ve berelenmelere neden olabilir ve ciddi sonuçlar doğurabilir. Caustic’i uygulamak için boynuz diplerini bir metal para büyüklüğünde ıstatıp hafif hafif ovarız.Ovmayı boynuz üzerindeki tabaka kanayıncaya kadar devam ettirmemeye dikkat etmeliyiz, yalnızca dıştaki derinin soyulması bizim için yeterli olacaktır.Bu işlem sırasında fazla su kullanılmamalıdır yoksa suyla birlikte Caustic te gözlere gidebilir ve bu hayvanımızı kör eder.

Gelişmiş daha büyük bir boynuzu Caustic kullanarak köreltmeye çalıştığımızdaysa boynuzun deriyle birleştiği dip kısımlarına Caustic uygulanır. Buradaki dokunun ölmesiyle birlikte boynuzun gelişimi durur.Burada da en önemli konu kullanılan suyun miktarıdır. Unutulmamalı ki fazla kullanılan ve akan su büyük olasılıkla gözlere girecek ve hayvanı kör edecek belki daha ağır problemlere sebep olacaktır. Aynı zamanda boynuz tamamen düşene kadar hayvanlarımızı yağmurdan da korumamaız iyi olacaktır. Yağmur suları da caustic’i gözler ve diğer bölgelere yayacak ve zararlı olacaktır. Yara kabuğu genellikle 6-8 saat arasında oluşacaktır. Boynuz köreltilmesi için çok çeşitli ilaçlar piyasada bulunabilir ve bunların bir kısmı Caustic ten daha ucuza da mal olabilir
ancak kullanılan ilacın güvenilirliği son derece önemlidir ve eğer başka bir ilaç kullanılıyorsa mutlaka prospektüsü iyice okumalı ve birebir takbik edilmelidir.

Menü