SUNİ TOHUMLAMANIN ÖNEMİ ve TOHUM ÖZELLİKLERİ

  1. Başlangıç
  2. chevron_right
  3. BAKIM ve BESLEME
  4. chevron_right
  5. BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK
  6. chevron_right
  7. SUNİ TOHUMLAMANIN ÖNEMİ ve TOHUM ÖZELLİKLERİ

Suni Tohumlamanın Önemi

 

Erkek damızlık boğa veya sperması süt hayvancılığında oldukça önemlidir.Küçük bir süt işletmesinin kaliteli bir boğa elde etmesi hem çok zor hem de çok pahalıdır.Bir boğadan birkaç işletmenin ortaklaşa faydalanmalarıda hastalıkların yayılması nedeni ile çok sakıncalıdır.

Günümüzde büyük süt işletmeleride boğa beslemekten neredeyse vazgeçerek suni tohumlamaya yönelmişlerdir Suni tohumlama ile bulaşıcı hastalıkların yayılmasının önüne geçildiği gibi sürünün iyileştirilmesi annenin istenmeyen özelliklerinin buzağıya geçmesinin önlenmesi açısından önemlidir.

Çünkü suni tohumlamada kullanılan spermalar ana ve babası en yüksek verimli soylara dayanan ve kendileride iyi bir damızlık görüntüsü veren boğalardan elde edilmektedir.

Kullanılacak Tohumda Aranacak Özellikler

Suni tohumlamada kullanılan spermalar ana ve babası en yüksek verimli soylara (kan hatlarına) dayanan ve kendileride iyi bir damızlık görüntüsü veren boğalardan elde edilmekte ise de bu özelliklerin yavrulara hangi ölçülerde geçeceğini önceden tahmin etmek mümkün değildir.

Bu nedenle Projeni testlerden geçmiş sertifikalı boğaların spermalarının kullanılması uygun olur.

Menü